Regulamin OGÓLNE INFORMACJE Niniejsza strona internetowa jest obsługiwana przez firmę QuickClassic3D. W tekście używane terminy “my”, “nas” i “nasz” odnoszą się do QuickClassic3D. Firma QuickClassic3D świadczy usługi za pośrednictwem tej strony internetowej, w tym dostarcza informacje, narzędzia i usługi dostępne dla Ciebie, użytkownika, na warunkach określonych poniżej. Korzystając z naszej strony lub dokonując zakupów, akceptujesz te “Warunki korzystania z usługi” oraz wszelkie dodatkowe warunki i zasady zawarte w tym dokumencie lub dostępne poprzez hiperłącza. Warunki korzystania z usługi obejmują wszystkich użytkowników strony, w tym przeglądających, sprzedawców, klientów, handlowców i dostawców treści. Przed skorzystaniem z naszej strony internetowej prosimy o dokładne zapoznanie się z niniejszymi Warunkami Korzystania z Usług. Wejście na stronę lub jej używanie oznacza, że zgadzasz się przestrzegać tych Warunków Korzystania z Usług. Jeśli nie zgadzasz się z jakimikolwiek warunkami zawartymi w niniejszej umowie, nie powinieneś korzystać z naszej strony ani z naszych usług. Jeżeli Warunki Korzystania z Usług są traktowane jako oferta, to akceptacja jest ograniczona wyłącznie do tych Warunków Korzystania z Usług. Wszelkie nowe funkcje lub narzędzia dodawane do obecnej witryny podlegają również Warunkom Korzystania z Usług. Najnowszą wersję Warunków korzystania z usługi można znaleźć w dowolnym momencie na tej stronie. Zastrzegamy sobie prawo do aktualizacji, zmiany lub zastąpienia dowolnej części niniejszego Regulaminu poprzez publikację zmian na naszej stronie internetowej. Użytkownik ma obowiązek regularnie sprawdzać tę stronę pod kątem zmian. Dalsze korzystanie z naszej strony internetowej po opublikowaniu zmian oznacza akceptację tych zmian. Nasza strona internetowa działa na platformie Shopify Inc., która umożliwia nam sprzedaż naszych produktów i usług użytkownikom.
SEKCJA 1 – REGULAMIN SKLEPU INTERNETOWEGO Korzystając z tej witryny, użytkownik potwierdza, że jest pełnoletni w swoim kraju lub województwie zamieszkania, albo że ma odpowiednią zgodę opiekuna prawnego w przypadku nieletnich. Użytkownik zobowiązuje się do korzystania z naszych produktów tylko w legalny i autoryzowany sposób oraz nie naruszać przepisów obowiązujących w jego kraju, w tym praw autorskich. Zabrania się przesyłania na stronę szkodliwego oprogramowania lub wirusów. Naruszenie któregokolwiek z Warunków skutkuje natychmiastowym zakończeniem świadczenia Usług Użytkownikowi.
SEKCJA 2 – WARUNKI OGÓLNE Zastrzegamy sobie prawo do odmowy świadczenia usług użytkownikom z dowolnego powodu w dowolnym czasie. Użytkownik rozumie, że jego dane (za wyjątkiem informacji o karcie kredytowej) mogą być przesyłane w sposób niezaszyfrowany, obejmujący transmisję przez różne sieci i dostosowanie do wymagań technicznych sieci lub urządzeń. Informacje o kartach kredytowych są zawsze szyfrowane podczas przesyłania przez sieć. Nie wolno użytkownikowi reprodukować, kopiować, sprzedawać, odsprzedawać lub wykorzystywać jakiejkolwiek części Usługi, dostępu do Usługi lub kontaktów na stronie internetowej, bez naszej wyraźnej pisemnej zgody.
Sprzedawca – indywidualna działalność gospodarcza Jakub Głazowski
z siedzibą w Warszawie ( ul. Mariana Zdziechowskiego 10 79 kod 02-659,
Warszawa), zarejestrowana pod numerem
KRS: 0000553266, NIP: 7171837085, REGON: 387285675,
numer telefonu do Biura Obsługi Klienta: 539 073 353
adres poczty elektronicznej: kontakt@quickclassic3d.com
Terminy dostawy produktu są zgodne z naszą polityką realizacji zamówień. Standardowy termin dostawy wynosi 3-7 Dni Roboczych, jednakże istnieją pewne wyjątki. Termin dostawy produktu do klienta zależy od kilku czynników, a jego początek biegu jest określany w następujący sposób:
W przypadku wyboru przez klienta sposobu płatności przelewem, płatności elektroniczne lub kartą płatniczą – termin dostawy zaczyna się liczyć od dnia uznania rachunku bankowego lub konta rozliczeniowego sprzedawcy.
Jeśli w opisie danego produktu lub w trakcie składania zamówienia podano krótszy termin dostawy niż standardowy 3-7 Dni Roboczych, to stosuje się ten krótszy termin dostawy.
W przypadku zamówienia produktów o różnych terminach dostawy, terminem dostawy jest najdłuższy podany termin, jednakże ten termin nie może przekroczyć 30 Dni Roboczych.
(DOTYCZY UMÓW SPRZEDAŻY ZAWARTYCH OD 4 LUTEGO 2023 ROKU)
Klient, który zawarł umowę na odległość, może w terminie 14 dni kalendarzowych odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. Do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy może zostać złożone na przykład:
– w formie elektronicznej za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: kontakt@quickclassic3d.com
Klient może skorzystać z wzoru formularza, jednak nie jest to obowiązkowe.
Bieg terminu do odstąpienia od umowy rozpoczyna się:
– dla umowy, w wykonaniu której sprzedawca wydaje produkt, będąc zobowiązany do przeniesienia jego własności (np. umowa sprzedaży) – od objęcia produktu w posiadanie przez klienta lub wskazaną przez niego osobę trzecią inną niż przewoźnik, a w przypadku umowy, która: (1) obejmuje wiele produktów, które są dostarczane osobno, partiami lub w częściach – od objęcia w posiadanie ostatniego produktu, partii lub części albo (2) polega na regularnym dostarczaniu produktów przez czas oznaczony – od objęcia w posiadanie pierwszego z produktów;
– dla pozostałych umów – od dnia zawarcia umowy.
W przypadku odstąpienia od umowy zawartej na odległość umowę uważa się za niezawartą.
Sprzedawca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia otrzymania oświadczenia klienta o odstąpieniu od umowy, zwrócić klientowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostawy produktu (z wyjątkiem dodatkowych kosztów wynikających z wybranego przez klienta sposobu dostawy innego niż najtańszy zwykły sposób dostawy dostępny w sklepie internetowym). Sprzedawca dokonuje zwrotu płatności przy użyciu takiego samego sposobu płatności, jakiego użył klient, chyba że klient wyraźnie zgodził się na inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami. Jeżeli sprzedawca nie zaproponował, że sam odbierze produkt od klienta, może wstrzymać się ze zwrotem płatności otrzymanych od klienta do chwili otrzymania produktu z powrotem lub dostarczenia przez klienta dowodu jego odesłania, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej.
Klient ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia, w którym odstąpił od umowy, zwrócić produkt sprzedawcy lub przekazać go osobie upoważnionej przez sprzedawcę do odbioru, chyba że sprzedawca zaproponował, że sam odbierze produkt. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie produktu przed jego upływem.
Klient ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości produktu będące wynikiem korzystania z niego w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania produktu.
Możliwe koszty związane z odstąpieniem przez klienta od umowy, które obowiązany jest ponieść klient:
– Jeżeli klient wybrał sposób dostawy produktu inny niż najtańszy zwykły sposób dostawy dostępny w sklepie internetowym, sprzedawca nie jest zobowiązany do zwrotu klientowi poniesionych przez niego dodatkowych kosztów.
– Klient ponosi bezpośrednie koszty zwrotu Produktu.
Towar winien być dostarczony w oryginalnym opakowaniu, w stanie niezmienionym i nieposiadającym śladów użytkowania. Koszty związane z wysyłką towaru, pakowaniem oraz nadaniem przekazu pieniężnego (gdy klient nie posiada rachunku bankowego) ponosi klient. Oświadczenie o odstąpienie od umowy musi być dokonane w formie pisemnej (powinno zawierać dane teleadresowe klienta oraz nr konta bankowego na które mamy przelać środki).
REKLAMACJA PRODUKTU
Podstawa i zakres odpowiedzialności sprzedawcy względem klienta, jeżeli sprzedany produkt ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia) są określone powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności w Kodeksie Cywilnym.
Sprzedawca obowiązany jest dostarczyć klientowi produkt bez wad. Szczegółowe informacje dotyczące odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu wady produktu oraz uprawnień klienta są określone w regulaminie.
Reklamacja może zostać złożona przez Klienta na przykład:
– w formie elektronicznej za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: kontakt@quickclassic3d.pl
W przypadku wykrycia wadliwości produktu, klient zobowiązany jest do mailowego skontaktowania się z pracownikami sklepu quickclassic3d.pl, a następnie złożenia pisma reklamacyjnego w formie elektronicznej (e-mail) lub tradycyjnej, pismo powinno zawierać:
– dane klienta (imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz nr telefonu),
– datę zakupu towaru,
– opis nieprawidłowości/wadliwości towaru
Kopia lub oryginał wyżej wymienionego pisma koniecznie musi zostać wysłana wraz z reklamowanym towarem, w przeciwnym wypadku reklamacja nie będzie rozpatrywana. W każdym przypadku klient odsyła towar na swój koszt na podany adres.
Sprzedawca ustosunkuje się do reklamacji klienta niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia jej złożenia. Brak ustosunkowania się sprzedawcy w powyższym terminie oznacza, że sprzedawca uznał reklamację za uzasadnioną. Jeżeli sprawa będzie wymagała dodatkowych ekspertyz technicznych wykonanych przez zewnętrzne firmy termin ten może zostać wydłużony do 14 dni.
W przypadku, gdy do ustosunkowania się przez sprzedawcę do reklamacji klienta lub do wykonania uprawnień klienta wynikających z rękojmi niezbędne będzie dostarczenie produktu do sprzedawcy, klient zostanie poproszony przez sprzedawcę o dostarczenie produktu na koszt klienta.
Nieprawidłowości czy niezgodności związane z zamówieniem należy zgłosić w terminie 3 dni od momentu otrzymania przesyłki z towarem.
Gwarancja, oraz prawo odstąpienia od umowy nie obowiązują, gdy produkt dotknięty jest uszkodzeniami mechanicznymi pochodzenia zewnętrznego. Dlatego zawsze przed odebraniem przesyłki z poczty lub od kuriera należy sprawdzić, czy opakowanie nie uległo uszkodzeniu w transporcie. W szczególności należy zwrócić uwagę na stan taśm lub plomb naklejonych na przesyłkę. W przypadku, gdy opakowanie przesyłki nosi znamiona uszkodzenia lub, gdy plomby (taśmy) są zerwane, należy nie przyjmować przesyłki i w obecności kuriera sporządzić protokół szkody oraz skontaktować się jak najszybciej ze sprzedawcą w celu wyjaśnienia sprawy. Sprawdzenie przesyłki przy odbiorze jest niezbędnym warunkiem uwzględnienia ewentualnych roszczeń Klienta z tytułu uszkodzenia czy kradzieży w transporcie.